Trendy dovolená v přírodě? Seznamte se s Glampingem!

Úvod » Blog » Trendy dovolená v přírodě? Seznamte se s Glampingem!
fenomen-glamping

Co je to Glamping?

Spojte luxus a pohodlí s klidem přírody a prožijte zážitek jménem Glamping. Ubytování v přírodě si oblíbí každý, kdo nechce přijít o svůj komfort a zároveň si chce místo rušného města užít okouzlující krajinu. V našem blogu vám budeme pravidelně přinášet zajímavosti ze světa glampingu a dozvíte se tak více o tomto trendy způsobu dovolené v přírodě.

Slovo Glamping vzniklo spojením dvou anglických slov „glamorous“ a „camping“, což ve volném překladu znamená „úžasné kempování“. A úžasné opravdu je. Pokud jedete glampovat, čeká vás bydlení v přepychových stanech, apartmánech nebo i domcích na stromech. Tato netradiční dovolená vám nabízí dobrodružství a nezapomenutelný zážitek, stejně tak jako sociální detox, pohodlí a ničím nerušený relax.

Historie glampingu

Ačkoliv se jedná o poměrně nový trend a slovo glamping se dostalo do oxfordského slovníku až v roce 2016, glampování začalo již daleko dříve.

První náznaky glampů

Jurta

Dnes velmi oblíbený a známý typ glampingu pochází již z dob, kdy v Asii pobíhali lovci a stavěli si obydlí z dřevěných klacků. Tyto primitivní příbytky, které používaly sibiřské kmeny se dají považovat za předchůdce dnešní jurty. Oblíbené byly později i u nomádů. Důvodem bylo jejich jednoduché rozložení a možnost složení na jiném místě i jejich odolnosti vůči počasí.

Týpí

Původ tohoto typu příbytku se připisuje nejen Severní Americe a indiánům, nýbrž i Eskymákům a obyvatelům Sibiře. Struktura týpí byla vhodná pro snadnou demontáž a pro pozorování zvěře. Dřívější bizoní nebo koní kůže, ze které se týpí stavěla, je dnes nahrazena kvalitní odolnou tkaninou.

Luxus již ve středověkém Skotsku

John Steward, 3. hrabě z Athollu se rozhodl vybavit interiéry stanů ve skotských horách luxusním nábytkem a dekoracemi ze svých paláců. Tento skutek by se dal považovat za první náznak luxusního kempu ve Spojeném království.

Popularita v novověku

Počátkem 20. století, kdy se africké safari stalo oblíbeným dobrodružstvím, nabraly výlety za lovem divoké zvěře v Africe na popularitě. Navzdory své touze vydat se na lov nebyli cestovatelé ochotni obětovat pohodlí domova pro vzrušení z lovu. To znamenalo, že safari stany byly vybaveny luxusem, který odpovídal jejich domácímu standardu. Ve stanech jste pak mohli najít vybavení od elektrických generátorů, přes skládací vany, až po bedny na vychlazené šampaňské.

Současné fancy kempování

Dnes je glamping populárnější než kdy jindy. A to v celosvětovém měřítku. Uspěchaná a neklidná doba si žádá klidný relax, který dnes najdete téměř kdekoliv na světě v podobě stromových domků, týpí, jurt, kupolí, hausbótů, chatek a mnoho dalších. Na představení jednotlivých typů glampingu se můžete těšit v našem dalším článku.

Mezi známe glampingové destinace na světě patří USA, Kanada, Nový Zéland, Austrálie a Velká Británie. Povědomí o tomto luxusním kempování se v poslední době rozšířilo i do Jižní Ameriky. Co se týče popularity v Evropě, toto nevšední ubytování zasahuje téměř do všech zákoutí. Oblíbené je nejen ve státech s teplým podnebím, ale i v severských zemí, kde si můžete užít polární záře z pohodlí glampu.

Luxusní kempování i u nás

Tento fenomén bezpochyby zasáhl i naše kraje. Pro inspiraci, kam za glampingem v České republice, můžete zajít na náš portál a podívat se na nabízené glampingy.

 

romantické-místo_optimized (jpg)
Tiny house obora Kinský

stan-safari_optimized (jpg)
Safari stan obora Kinský

 


Zpět na výpis

Aktuality z našeho Instagramu